Diller

Fırat Üniversitesi Çiftçi Eğitim Merkezinde “Arı Yetiştiriciliği ve Hastalıkları” Sertifika Töreni Düzenlendi

Fırat Üniversitesi Tarım ve Hayvancılık Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü DAP Çiftçi Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen “Arı Yetiştiriciliği ve Hastalıkları” eğitimine katılan 128 yetiştiriciye sertifikaları verildi.

Fırat Üniversitesi Çiftçi Eğitim Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen sertifika törenine, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, TAHAM Müdürü Prof. Dr. Necmi Özdemir, Elazığ Arı Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Fırat Canbay, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Çelik, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, Veteriner Fakültesi Öğretim üyeleri ile Elazığ, Muş, Bingöl ve Tunceli illerinden Arı yetiştiricileri katıldı.

Fırat Üniversitesi TAHAM Müdürü Prof. Dr. Necmi Özdemir, dünya bal üretiminde Türkiye’nin Çin’in ardından dünya ikincisi olduğunu belirterek, “İstatistiklere göre yılda 1.5 milyon tondan fazla gerçekleşen dünya bal üretiminin yüzde 30’nu Çin elinde bulundururken, Türkiye yaklaşık yüzde 7’lik pay ile 2. Sırada yer alıyor. Bizde Türkiye de ve bölgemizde ki üretimin artması noktasında yetiştiricilerin nelere dikkat etmesi hususunda bilgilendirilmesi amacıyla böyle bir program düzenledik” dedi.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ ise, Fırat Üniversitesi olarak her zaman çiftçinin ve yetiştiricinin yanında olduklarını belirterek, DAP çiftçi Eğitim Merkezi sayesinde sadece Elazığ değil tüm bölgeye yönelik eğitim faaliyetleri düzenlendiklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından eğitim programlarına katılan üretici ve yetiştiricilere, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ ve katılımcılar tarafından sertifikaları verildi.

"Arı Yetiştiriciliği ve Hastalıkları" eğitimi Sivrice MYO Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. İsmail Seven tarafından verildi.

1.JPG

2.JPG

3_0.JPG

4.JPG